Doplnky pre bezpečnosť

-
Čo je UV žiarenie, ako vzniká a ako likviduje baktérie a vírusy?
2.1. Čo je UV-C žiarenie?
UV žiarenie sa zvyčajne delí do štyroch kategórií: UV-A žiarenie v rozpätí vlnovej
dĺžky 315 až 400 nm, UV-B žiarenie v rozmedzí 280 až 315 nm, UV-C žiarenie v
rozpätí 200 až 280 nm a V-UV (UV žiarenie vo vákuu), ktoré spadá do oblasti vlnových dĺžok menších ako 200 nm. UV-A žiarenie tvorí približne 99% UV žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch, spôsobuje tmavnutie kože pri opaľovaní. Oproti tomu UV-B žiarenie je z veľkej časti pohlcované ozónom v stratosfére a podieľa sa na tvorbe vitamínu D3 v ľudskej pokožke. Ak je dávka UV-B žiarenia príliš veľká, koža sa spáli, čo sa prejaví jej začervenaním. UV-C vďaka absorpcii v zemskej atmosfére na zemský povrch nedopadá. V bežnom živote sa dá s UV-C žiarením stretnúť pri zváraní elektrickým oblúkom alebo u svetelných zdrojov, ktoré v tejto oblasti vyžarujú - germicídne žiarivky, ortuťové výbojky s bankami z kremičitého skla a pod.
Najvyššiu germicídnu účinnosť majú lampy využívajúce žiarenie s vlnovou dĺžkou 260N. V tomto prípade je všetka energia UV žiarenia využitá na dezinfekciu žiarením samotným. Pozrieť lampy TU.
2.2. Ako UV-C žiarenie vzniká?
Umelé zdroje sú napr. telesá zahriate na vysokú teplotu, výbojky a lampy, naplnené parami ortuti (výbojky musia byť z kremičitého skla, pretože obyčajné prímesové sklo UV žiarenie pohlcuje). Prirodzeným zdrojom UV žiarenia je slnko a súčasťou jeho žiarenia je ultrafialové svetlo všetkých 3 pásiem. Žiarenie typu UV-C absorbuje ozónová vrstva, preto sa k povrchu Zeme dostáva len UV-A a UV-B žiarenie. Zatiahnutá obloha znižuje jeho intenzitu. Základom umelých zdrojov je výbojka z kremičitého skla. Klasické, prímesové sklo totiž neprepúšťa UV žiarenie v požadovanom množstve. Výbojka obsahuje malé množstvo ortuti a plyny ako argón a dusík. Vo chvíli, kedy je na elektródy výbojky privedené vysoké napätie, dôjde k ionizácii plynu vo vnútri lampy a k zvýšeniu jeho teploty. Výsledkom je oblúk plazmy s vysokou teplotou, ktorý vyžaruje UV-C žiarenie.
2.3. Ako UV-C žiarenie likviduje baktérie a vírusy?
Ako UV-C žiarenie likviduje baktérie a vírusy? Ultrafialové žiarenie má silné mutagenné a smrteľné účinky na mikroorganizmy. Najväčšie tieto účinky má UV-C žiarenie o vlnovej dĺžke, ktorá je najviac absorbovaná nukleovými kyselinami (260 nm). Hlavnou príčinou účinku UV-C svetla na mikroorganizmy je tvorba kovalentných väzieb medzi susednými pirimidíny nukleových kyselín. Mikroorganizmy sa vzájomne značne líšia svojou odolnosťou k účinkom UV-C žiarenia. Pomerne odolné sú spory rodov Bacillus, Clostridium a Desulfotomaculum, avšak ešte odolnejšie sú bunky baktérií alebo kvasiniek, obsahujúce karotenoidné farbivá. UV žiarenie pôsobí len na povrchu a nepreniká do hĺbky, preto sa nemôže v žiadnom prípade použiť ku sterilizácii dutých predmetov alebo sterilizácia predmetov voľne rozložených, pokiaľ nie sú ožiarené zo všetkých strán. V praxi sa UV-C žiarenie používa na zníženie počtu choroboplodných zárodkov v sterilných prietoroch, v pitevniach, v odberových miestnostiach, v liečebniach tuberkulózy, atď. Baktericídny účinok UV žiarenia spočíva v jeho absorpcii nukleovými kyselinami mikroorganizmov, čím dôjde k ich narušeniu a následnému usmrteniu. Všeobecne platí, že DNA (deoxyribonukleová kyselina) absorbuje UV-C a UV-B žiarenie, kdežto UV-A len obmedzene. UV-C totiž pôsobí ako katalyzátor v reakcii dvoch susedných tymínov v dvojreťazovej DNA za vzniku tzv. dimerov tymín. Úsek DNA, ktorý obsahuje takýto dimer, sa nemôže úspešne replikovať a príslušný ožiarený organizmus hynie s výnimkou tých, ktoré majú opravné enzýmy schopné príslušnej dimery z DNA „vyňať“. UV-C žiarenie dezinfikuje tie miesta, na ktoré dopadne toto žiarenie s efektívnym výkonom. Tzn., najúčinnejšie sú dezinfikované miesta, ktoré sú lampe najbližšie a sú vystavené jej priamemu žiareniu. Vlnové dĺžky germicídnych UV lámp sa pohybujú obyčajne v oblasti 210 až 310 nm a intenzita účinku UV svetla je závislá na množstve pohlteného žiarenia, ktoré je úmerné sile zdroja a dobe ožarovania a klesá so štvorcom vzdialenosti od zdroja žiarenia. Pokiaľ dezinfikujete napríklad stôl, ktorý je vzdialený 1m od zdroja UV-C žiarenia, bude povrch stola zasiahnutý určitou dávkou UV-C žiarenia – referenčná hodnota žiarenia. Pokiaľ však lampu odsuniete o 1m (vzdialenosť od zdroje 2m) bude intenzita UV-C žiarenia 4x nižšia, oproti referenčnej hodnote, pokiaľ lampu vzdialite o ďalší 1m (vzdialenosť od zdroje 3m), bude intenzita žiarenia 9x nižšia oproti referenčnej hodnote (viac obr.). Pokiaľ chcete dezinfikovať konkrétne povrchy, ako sú stoly, steny, pracovné plochy, atď., berte túto fyzikálnu vlastnosť do úvahy a umiestnite k nim lampu čo najbližšie. Dezinfikovaná je len tá plocha, ktoré je priamo vystavená UV-C žiareniu, tj. keď medzi zdrojom UV-C žiarenia a dezinfikovanou plochou nie je žiadna prekážka. V prípade, že UV-C žiarením dezinfikujete vzduch, nie je nutné toľko dbať na umiestnenie lampy. Prirodzeným prúdením vzduchu sa postupne celý objem vzduchu v miestnosti vydezinfikuje. Pozrieť lampy TU.
2.4. Ako sa dezinfekcia UV-C zariadením líši od ostatných dezinfekčných činidiel?
V porovnaní́ s inými dezinfekčnými látkami má dezinfekcia UV-C žiarením niekoľko výhod. Pozrite si tabuľku. Ihneď po ukončení́ dezinfekcie je možné́ obývať dezinfikované priestory.
2.5. Vplyv UV-C žiarenia na ľudské zdravie, zvieratá, rastliny a materiály
UV žiarenie môže poškodiť ako zrak, tak aj pokožku. V žiadnom prípade sa do horiaceho oblúka UV lampy nepozerajte z bezprostrednej blízkosti. Mohlo by dôjsť k podráždeniu očných spojiviek, následnému svrbeniu očí a ich začervenaniu. Vo vážnejšom prípade môže prísť k zápalu spojiviek. UV-C žiarenie dráždi pokožku, pri vysokej intenzite a dlhodobom pôsobení môže dôjsť k začervenaniu kože a miernemu popáleniu, ako pri spálení od slnka. Malé deti majú veľmi citlivú pokožku, z toho dôvodu nesmie ich pokožka prísť do styku s UV-C žiarením. Negatívne pôsobí UV-C žiarenie aj na zvieratá, vtáky, ryby, rastliny, atď. UV-C žiarenie nedokáže prejsť už veľmi slabou vrstvou tkaniny alebo nepriehľadného igelitu. Napríklad rastliny môžete po dobu dezinfekcie chrániť spôsobom, že cez ne prehodíte nepriehľadnú látku alebo obal. Pozrieť lampy TU.
Potraviny, ktoré sú zasiahnuté UV-C žiarením nie sú nijako ohrozené. UV-C žiarenie sa totiž využíva v potravinárskych závodoch k zabezpečeniu sterilného prostredia, rovnako tak sa UV-C žiarenie aplikuje aj v čističkách vôd, atď.
Rôzne kozmetické výrobky uchované v nádobách, tubách, atď., nie sú nijako týmto žiarením ovplyvňované. Tekutiny a nápoje, uchované v skle, plaste alebo plechu, nie sú týmto druhom žiarenia ovplyvňované. Klasické prímesové sklo, z ktorého sú vyrábané poháre a fľaše, slúži ako filter pre UV-C žiarenie, takže ním toto žiarenie neprechádza.
UV-C žiarenie môže mať v podmienkach vysokej intenzity a dlhej doby pôsobenia negatívny vplyv na rôzne materiály, ako sú plasty, koža atď. Pri dlhodobom používaní môže dôjsť napríklad k vyblednutiu farieb na obrazoch, prípadne k povrchovej degradácii iných materiálov (lakované drevo, farbená keramika, atď). Takéto povrchy chráňte prehodením nepriehľadného obalu alebo tkaniny po dobu dezinfekcie. Pozrieť lampy TU.
2.6. Bezpečnostné pokyny
Po ukončení dezinfekcie UV-C žiarením sa môžete v priestoroch ihneď zdržiavať. Voľbu frekvencie intervalov pre dezinfekciu voľte podľa vlastného uváženia. Domácnosť, v ktorej sa pohybujú dvaja až traja ľudia, je vhodné dezinfikovať 1x týždenne. Kancelárie, a miesta s vyšším výskytom ľudí môžete dezinfikovať niekoľkokrát týždenne, najlepšie po skončení pracovnej doby. Dezinfekciu pre konkrétny plochy môžete vykonávať častejšie, podľa potreby aj niekoľkokrát denne (pracovné plochy, stoly, linky, lehátka, atď). Ak dezinfikujete miestnosť, a potrebujete do nej krátko vstúpiť, pokojne tak urobte. Negatívne vplyvy UV-C žiarenia sa začínajú prejavovať až s vysokou intenzitou alebo pri dlhšom pôsobení. Ak miestnosťou potrebujete len prejsť, alebo si z miestnosti niečo vyzdvihnúť, pokojne tak urobte, iba sa nepozerajte priamo do svietiace výbojky.
-
Ukončenie životnosti lampy
3.1. Germicídna Lampa
UV lampy sú elektro odpad, z tohto dôvodu majú vlastné pravidlá na likvidáciu. Lampy sa nesmú vyhadzovať do smetných košov pre komunálny odpad, ale môžu byť odovzdané, napr. priamo na predajni, pri nákupe nového prístroja. Ďalej môžete starý elektrospotrebič odviezť do zberného dvora v obciach, prípadne ich vhodiť do špeciálneho kontajnera, ktorý je určený pre zber elektro odpadov. Vhadzovanie lámp s výbojkami do týchto kontajnerov je zakázané. Do kontajnerov môžete vhadzovať len lampy bez výbojok. Ak je to možné, vyberte výbojku, a odovzdajte ju zvlášť. Pozrieť lampy TU.
3.2. Výbojka
Každá výbojka obsahuje nepatrné množstvo ortuti, ktorá je nevyhnutná pre prevádzku výbojky. V prípade ak sa výbojka rozbije v uzavretom priestore, odporúčame vyvetrať minimálne na 15 min. Výbojky sú na základe pôsobnosti Zákona 185/2001 Zb. zaradenia do elektro odpadov skupiny 5. (svetelné zdroje). Vzhľadom na škodlivý vplyv ortuti na životné prostredie a na ľudské zdravie, sú držitelia odpadu skupiny 5 povinní použité svetelné zdroje s obsahom ortuti odovzdať na recykláciu. Po použití neodhadzujte výbojky do zmesového odpadu. Odovzdajte ich na recykláciu v najbližšej predajni, zbernom dvore alebo na iné miesto na to určené. Výbojky nevyhadzujte do kontajnerov určených pre elektro odpad. Vhadzovanie žiaroviek, výbojok a žiariviek do týchto kontajnerov je zakázané.