Doplnky pre bezpečnosť

1. Čo je ozón, ako vzniká, ako likviduje baktérie, vírusy, huby, plesne, hmyz, roztoče?
1.1. Čo je ozón?
Ozón je bezfarebný, vo vyšších koncentráciách namodralý plyn, ťažší ako vzduch. Je tvorený tromi atómami kyslíka (O3). Nazývaný tiež "aktívny kyslík". Vzhľadom k nahromadenej energii je molekula ozónu veľmi nestabilná a po krátkej dobe sa samovoľne rozpadá na kyslík (O2). Ozón je prírodná čistiaca a dezinfekčná látka. Je to doteraz najsilnejšia oxidačná látka, ktorá je používaná v mnohých oblastiach, ako je zdravotníctvo, poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel atď. Ozón pôsobí až 3000x rýchlejšie ako chlór, je 25x účinnejší ako kyselina chloritá (HClO2), 2500x účinnejší než chlórnan sodný, SAVO ( NaClO) a 5000x účinnejší než chloramín (NH2Cl), zároveň je oveľa bezpečnejší. Pozrieť lampy TU.
1.2. Ako ozón vzniká?
Ozón vzniká pôsobením energie UV žiarenia z vlnového spektra C (UV-C žiarenia) na molekuly kyslíka (O2). Jeho pôsobením dôjde k rozpadu tejto molekuly na dva atómy vysoko reaktívneho kyslíka O. Takto vzniknuté atómy sa okamžite spájajú s molekulami O2, čím vzniká O3 - Ozón. Ozón nie je príliš stabilnou molekulou, odštiepením jedného kyslíkového atómu sa "snaží" vrátiť späť do svojej stabilnej formy O2, z ktorej vzniká. V prírode ozón vzniká pôsobením UV žiarenia, v prístrojoch pomocou vysokého elektrického napätia.
O2 + hνuv → 2 O O + O2 ↔️O3
Najvyššiu účinnosť pri tvorbe ozónu majú lampy využívajúce UV-C žiarenie s vlnovou dĺžkou 185n. V tomto prípade je väčšia časť energie UV žiarenia absorbovaná kyslíkom a spotrebovaná na tvorbu ozónu.
1.3. Ako ozón dezinfikuje
Podstatou dezinfekčných vlastností ozónu sú jeho silné oxidačné účinky. Tieto vlastnosti sú dané usporiadaním jeho molekúl, ktoré sa skladajú z troch atómov kyslíka (vzorec ozónu - O3).
Pri štiepení ozónu vznikajú tzv. Voľné radikály. Tie môžu mať podobu:
- atómu kyslíka s voľným elektrónom - vzniká pri rozpade plynného ozónu,
- peroxidových, superoxidových a hydroxylových molekúl s voľným elektrónom - vznikajú pri rozpade ozónu vo vode.
Tieto voľné radikály ničia väzby medzi organickými molekulami, ktoré tvoria základ všetkých živých organizmov. Ozón likviduje patogény priamym usmrtením, poškodením bunkovej steny baktérií, alebo lipidového obalu vírusov. Ich sterilizáciou, poškodením genetickej informácie dochádza k likvidácii množeniu mikroorganizmov. Ozón, ako plyn sa dostáva do všetkých pórov, kútov, za nábytok, preniká aj do tkanín. Z toho dôvodu je dezinfekcia ozónom veľmi účinná a vďaka týmto vlastnostiam je ozón schopný likvidovať aj hmyz a roztoče. Pozrieť lampy TU.
Účinnosť ozónu pri likvidácii baktérií, vírusov či kvasiniek potvrdzuje celý rad štúdií. Výpočet
patogénov je len informatívny:
1.4. Ako sa ozón líši od ostatných dezinfekčných činidiel?
V porovnaní s inými dezinfekčnými látkami má ozón niekoľko výhod. Má vyšší oxidačný potenciál, to znamená že je voči biologickým zložkám reaktívnejší a rýchlejšie ich likviduje. Vďaka vysokej reaktivite sa rýchlo rozkladá aj pri izbovej teplote, to isté platí aj pre spomínané voľné radikály. Ozón neškodí zdraviu.
1.5. Využitie ozonizácie
Dezinfekcia ozónom sa často využíva naprieč mnohými odbormi. V potravinárstve sa pomocou ozónu odstraňujú choroboplodné baktérie a ďalšie patogény na skladovanej zelenine a mäsa. Využíva sa nielen na likvidáciu hmyzu a škodcov ale aj na sanitáciu povrchov a strojov v potravinárskych prevádzkach. Tento druh dezinfekcie je štandardom aj v mliekárňach či pivovaroch, chladiacich vežiach, alebo pri úprave pitnej vody. Ozón sa využíva aj na dezinfekciu zdravotníckych pomôcok a operačných sál.
1.6. Vplyv ozónu na ľudské zdravie, zvieratá, rastliny a materiály
Pri vystavení vyšším koncentráciám nad 0,1 ppm - cca 0,00001% spôsobuje ozón, rovnako ako dezinfekcia založená na alkohole, chlórových zlúčeninách a iných činidlách - rad zdravotných problémov: podráždenie sliznice, bolesti hlavy, kašeľ atď. Napriek tomu je ozón jeden z naj toxickejších plynov, ale zároveň pre život na Zemi nenahraditeľný. Uvedeným komplikáciám predídeme tým, že pri dezinfekcii sa v miestnosti nebudete dlhodobo nachádzať. Zvieratá musia byť pred ozónom chránené rovnakým spôsobom, ako ľudia. Dlhodobé pôsobenie ozónu môže poškodiť rastlinné tkanivá, preto chráňte rastliny tým, že cez ne prehodíte napríklad igelitové vrece, prípadne ich odnesiete do inej miestnosti.
Ozón vo vysokej koncentrácii spôsobuje koróziu kovov, degraduje polyméry, reaguje s dusíkom, sírou, uhlíkom a s radom ďalších chemických prvkov a organických zlúčenín. Ozón veľmi podstatne eliminuje pachy. Pozrieť lampy TU.
1.7. Bezpečnostné pokyny
Po ukončení dezinfekcie ozónom počkajte aspoň 60 min. Potom sa do miestnosti môžete vrátiť. Výhodou ozónu je jeho nestabilita, vďaka ktorej sa tento plyn veľmi rýchlo rozpadá. Pri teplote 20 ° C a atmosférickom tlaku 1013,25 hPa sa ozón rozpadne na kyslík do 30 minút, vo vode dokonca už za 15 minút. Ak sa potrebujete v miestnosti zdržiavať skôr, potom je miestnosť potrebné dôkladne vyvetrať. Intervaly pre dezinfekciu voľte podľa vlastného uváženia. V domácnostiach, v ktorých sa pohybujú dvaja až traja ľudia, je vhodné dezinfikovať približne 1x týždenne. Kancelárie s vyšším výskytom ľudí môžete dezinfikovať niekoľkokrát týždenne, najlepšie však po skončení pracovnej doby. Ak dezinfikujete miestnosť, a potrebujete do nej nakrátko vstúpiť, môžete tak urobiť. Negatívne vplyvy ozónu sa začínaj prejavovať až pri vysokej intenzite, alebo pri dlhšom pobyte v miestnosti. Ak v miestnosti potrebujete len prejsť, alebo si z miestnosti niečo vyzdvihnúť, nič sa nestane. Vaše zdravie nebude ohrozené, len sa nepozerajte priamo do svietiacej výbojky. Pozrieť lampy TU.
1.8. Prvá pomoc pri zasiahnutí ozónom
V prípade, že sa nadýchate veľkého množstva ozónu a dôjde u vás k podráždeniu dýchacích ciest, postupujte nasledovne:
- Postihnutého vezmite na čerstvý vzduch.
- Pri problémoch, ako kašeľ, bolesti hlavy, atď., je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
- Pri zasiahnutí očí a ich následnom pálení je potrebné oči opláchnuť väčším množstvo tečúcej vody po dobu najmenej 15 minút. Ak trvá podráždenie dlhšie je nutné vyhľadať lekársku pomoc.
1.9. Prečo sa ozón vyrába priamo v mieste dezinfekcie?
Veľmi krátky čas rozpadu ozónu znamená, že tento plyn nie je možné skladovať napríklad v tlakových fľašiach. Pri izbovej teplote, zhruba po 8 hodinách, by totiž v tlakovej fľaši z 30kg ozónu zostalo ani nie 1% ozónu. Skladovanie v tlakových fľašiach by bolo maximálne neefektívne. Pozrieť lampy TU.